Alfabet hebrajski składa się z 22 liter. Zestaw znaków, wywodzących się z alfabetu aramejskiego, fenickiego i egipskich hieroglifów, do swojej obecnej formy ewoluował między IV a II w p.n.e.. W hebrajskim nie ma rozróżnienia na wielkie i małe litery, podstawowy alfabet nie zawiera samogłosek. Można je oznaczać dodatkowymi znakami pod lub nad literami, jednak użytkownicy hebrajskiego zazwyczaj płynnie posługują się jedynie zapisem spółgłoskowym. Hebrajski zapisuje się od prawej do lewej.W judaizmie graficzna forma alfabetu uznawana jest za świętą. Każda z hebrajskich liter ma swoje znaczenie i podlega wielu interpretacjom. W mistycznych nurtach judaizmu, uważa się, że hebrajskie znaki istniały jeszcze przed stworzeniem świata. Tematem rozważań nad znaczeniem poszczególnych znaków może być zarówno ich dźwięk, kształt, nazwa, miejsce w alfabecie, a także słowa, które zaczynają się od poszczególnych znaków. Dla wielu wyznawców judaizmu, hebrajskie litery mogą być zarówno źródłem wiedzy jak i wskazówką do rozwoju i funkcjonowania w zgodzie ze swoimi wierzeniami.Celem wystawy ALEF-BET jest przybliżenie odbiorcom w luźny sposób historii oraz ukrytych znaczeń, stojących za hebrajskimi znakami. Każda z uczestniczek i każdy z uczestników zaprezentuje na niej plakat, poświęcony jednej z liter alfabetu hebrajskiego. W wystawie biorą udział pedagożki, pedagodzy, studentki i studenci Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych:Viktar Aberamok, Natalia Bugaj, Paulina Buźniak, Jan Ciałowicz, Małgorzata Cichocka, Nastazja Ciupa, Justyna Czerniakowska, Mateusz Dąbrowski, Piotr Dudek, Agnieszka Drozd, Henryk Gostyński, Julia Górka, Luiza Grabowska, Ryszard Kajzer, Marek Knap, Aleksandra Kot, Gabriela Lasota, Zofia Leszczyńska, Mateusz Machalski, Lech Majewski, Maria Mencwel, Paweł Nowak, Liza Orlowska, Maria Pakier, Agata Popik, Piotr Siwczuk, Maurycy Sobański, Agata Stańczak, Tomasz Stelmaski, Aleksandra Stępień, Katarzyna Szczęsna, Monika Szlanta, Dominika Szoplik, Maria Tołwińska, Maja Urbanek, Piotr Welk, Ania Wieluńska, Marcin Władyka, Stanisław Wójcik, Bogdan Wrzeciono, Barbara Zientek, Zuzanna Ziętek, Karolina Zimna-Stelmaszewska, Agnieszka ŻyjewskaWydarzenie towarzyszące 19. Festiwalu Kultury Żydwoskiej “Warszawa Singera”.
http://shalom.org.pl/program-2022/

Miejsce: PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23, Warszawa
Wernisaż: 18.08 godz. 19:00
Finisaż: 03.09 godz. 18:00
Wystawa czynna od 18.08 do 04.09, w godz. 12:00 – 19:00, wstęp wolny!!!
UWAGA – finisaż odbędzie się 3 września w godzinach 18:00–19:30. Zmotoryzowanych uprzedzamy o rozpoczynającym się o 19:30 półmaratonie praskim (możliwe utrudnienia w dojeździe).kuratorki: Maria Pakier, Ania Wieluńska
koordynator: Lech Majewski
konsultacje merytoryczne: Michalina Jadczak



TET dziewiąta litera hebrajskiego alfabetu. Odpowiada dźwiękowi [t]. Reprezentuje liczbę 9.
Fenicka nazwa litery – ṭēth – może oznaczać kręcące się koło. Inna hipoteza wskazuje na wywodzenie się Tet od egipskiego hieroglifu Nefer, oznaczającego piękno lub dobro.
W mistycznych nurtach judaizmu Tet symbolizuje dobro – hebr. tov (טוֹב).  “Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności” [Rdz. 1,4]
(וירא אלהים את־האור כי־טוב ויבדל אלהים בין האור ובין החשך׃) – litera Tet uczy wybierania dobra, oddzielenia dobra od zła. Jej kształt zbliżony jest do przedstawienia kosza / gniazda, zaś wartość numeryczna – 9 – stanowi odwołanie do 9 miesięcy ciąży, i idąc dalej – kobiecości. Tet jest pierwszą literą słowa czystość – tahorah (טהרה) jak i nieczystość – tumah (טומאה).
Back to Top